Miasto opium-Afyon



W mieście tym nie ma zbyt wiele do zobaczenia. Dominuje przemysł cementowy, metalowy i spożywczy. Wyrabia się tam piękne tureckie dywany...ale ciekawostką jest, że jest to ośrodek handlowy głównego w kraju regionu uprawy maku lekarskiego. Udokumentowane relacje stosowania opium w uśmierzaniu bólu pochodzą z Azji Mniejszej ok. 1500 roku p.n.e. Uprawę maku w celu uzyskiwania opium prowadzi się od ok. 2 tys. lat. Posiadanie i sprzedaż opium jest w wielu krajach zabronione i możliwość zakupu następuje tylko w przypadku wskazań lekarza.



Zabytki:
-ruiny cytadeli
-meczet z epoki Seldżuków
-medresa (muzeum) - niegdyś znajdowała się tu teologiczna szkoła muzułmańska, gdzie nauczano Koranu, prawa i języka arabskiego.

    "W świecie islamu edukacja i religia są nierozłączne. Od momentu osiągnięcia wieku szkolnego muzułmańskie dzieci spędzają zazwyczaj kilka lat na studiowaniu Koranu i uczeniu się jego fragmentów na pamięć w szkole działającej przy lokalnym meczecie. Następnie uczęszczają na zajęcia prowadzone przez uczonego, po czym najzdolniejsi z nich trafiają do medresy. Chociaż medresy nie są uświęconymi miejscami sprawowania kultu religijnego, ich funkcja w świecie islamu polega na nauczaniu religii i wykładaniu jej zasad. Medresy, które zaczęły powstawać w XI wieku, często z inicjatywy przedstawicieli mniejszościowych odłamów islamu, takich jak sufi, wydają swoim studentom dyplomy, które uprawniają ich do nauczania w medresach. Dziś w wielu częściach muzułmańskiego świata uczelnie te zostały usunięte w cień przez świeckie uniwersytety prowadzące nauczanie w zachodnim stylu. Jednak w krajach takich jak Pakistan czy Iran medresy nadal cieszą się powodzeniem."
(Wiki)

Medresy odegrały dużą rolę w ukształtowaniu ruchu talibów - fundamentalistycznego ugrupowania islamskiego (sunnickie), powstałe we wrześniu1994 r. w Kandaharze w Afganistanie.

Komentarze

Popularne posty